My diary --- kasiuniaaa9222 portal

Witajcie mam prośbę w odczytaniu rezonansu po operacji dysku C5/C6 kręgosłup szyjny o spłyconej fizjologicznej lordozie wrodzony blok kostny C2/C3 stan po operacji dysku cech nawrotowej PJM nie stwierdza się.Wewnątrzkanałowo zewnątrzoponowo po stronie prawej na wysokości krążka C5/C6 widoczny naddatek sygnału (sygnał zbliżony do sygnału z trzonu)uciskający worek oponowy zwężający prawy zachyłek boczny z uciskiem korzenia nerwowego w okolicy wejścia do prawego otworu międzykręgowego-odpowiada osteofitom na tylno bocznych krawędziach sąsiadujących trzonów .Na zdjęciu widoczny duży osteofit na tylno bocznej krawędzi trzonu.Witam!

W marcu miałam operację - mikrodystektomia odcinka L4/L5 i wstawienie stabilizatoru

Wynik ostatniego rezonansu wskazuje na wypukline, nie wiem, czy to dobrze, skoro znow jest cos nie tak.

Bardzo prosze o pomoc

Wyniki:

Badanie RM odcinka lędźwiowego kręgosłupa
Opis badania:
Wykonano jednofazowe badanie RM odcinka lędźwiowego kręgosłupa w
obrazach T1 i T2 zależnych, w płaszczyznach poprzecznych i
strzałkowych.
Spłycenie lordozy lędźwiowej. Obniżenie wysokości przestrzeni mk L4/L5
i L5/S1 z dehydratacją krążków mk, stan po zabiegu na poziomie L4/L5.
Na poziomie L4/L5 niewielka tylna wypuklina krążka mk, nieznacznie
modelująca worek oponowy. Otwory mk na tym poziomie bez istotnych
zwężeń. Implant w typowym położeniu.
Na poziomie L5/S1 niewielka tylna wypuklina krążka mk bez istotnego
modelowania worka oponowego. Otwory mk na tym poziomie obustronnie,
nieznacznie zwężone.
Poza tym zarysy kanału kręgowego gładkie.
Obraz końcowego, uwidocznionego w badaniu odcinka rdzenia kręgowego
niezmieniony.

Pozdrawiam

Agnieszkaczesc kobietki kochane widzialam ze pomoglyscie Anusiax wiec licze na Was
od pewnego czasu powrocily do mnie bolesne dolegliwosci kregoslupa szyjnego<splycenie lordozy szyjnej>kiedys juz to leczylam,chodzilam w kolnierzu rehabilitacja i takie tam
wiem ze powinnam isc do lekarza ale wiecie jak to jest.......przy wiekszym wysilku bol jest tak mocny ze caly kark sztywnieje dretwieje reka i ogolnie nie mam sily
powinnam zrobic MR czy to nie przepuklina miedzykregowa a kolejki w kochanym NFZ sa takie ze najblizszy termin mam na wrzesien 2008 :-)
mianowicie do rzeczy uzywam plastrow rozgrzewajacych ale zbyt dlugo w nich nie wytrzymuje bo parza skore masci nie przynosza ulgi,no co pomaga to ketonal albo ibuprofen ale wiadomo co za duzo to niezdrowo
czy ktoras z was slyszala albo probowala lampy bioptron czy rzeczywiscie jej efekty sa takie dobre???
tylko nie piszcie ze szybko do lekarza bo bede na wozku bo juz czekam na swoja wizyte wrzesnioa po ktorej wszystko sie okaze czy do leczenia czy operowania.
zapomnialam wspomniec ze rehabilitacje tez mam zapisana pierwszy termin lipiec 2008
kurde musze sobie jakos poradzic do tego czasu.......moze ktoras z Was zna to i mi pomoze
dziekuje i pozdrawiam :-*Witam .
Od pół roku cierpię na dyskopatiię(dehydratacja L4/L5, L5/S1, L2/L3 +
wypukliny ). Poza tym mam skoliozę typu S oraz spłyconą lordozę odcinka lędźwiowego.Bóle nadal się utrzymują. Od 4 miesięcy przyjmuję masaże.

Mam pytanie do doświaczonych masażystów lub pacjentów czy stwierdzenia "mojego" masażysty są prawdziwe :
1. Masażem można przyczynić się do "zwiększenie przestrzeni międzykręgowej" - co według niego spowoduje wchłonięcie się wypukliny
2. Poprzez długotrwałe działanie masażu ( ok. 4 lat ) można "wyprostować" kręgosłup ( u osoby dorosłej )Nie wiedziałam czy zakładać nowy temat, zdecydowałam się jednak podczepić pod ten Ostatnio lekarz stwierdził u mnie małe skrzywienie kręgosłupa (jakaś lordoza spłycona <zmieszany>)w części lędźwiowo-krzyżowej , mam tez zalecone ćwiczenia, moje pytanie dotyczy ćwiczeń na mięśnie brzucha(nie ukrywam, że mam na myśli szóstkę Weidera ;DD ) , czy nie obciążają one kręgosłupa? Które mogą być szkodliwe?

[ Dodano: 2006-03-02, 23:30 ]Pierwszy problem z kręgosłupem w wieku 15 lat-czyli ponad 20 lat.
Ostatni atak w lipcu ub.r.
wynik TK z sierpnia-Przepuklina krążka L4-5,pośrodkowo-prawoboczna z masywnym uciskiem na worek oponowy i prawy korzeń nerwowy.Symetryczne uwypuklenie krążka L5-S1 typu bulging z uciskiem na worek oponowy i oba korzenie nerwowe.Nie wykazano cech dyskopatii na poziomie L3-4.
Po długich oczekiwaniach do neurochirurga usłyszałam tylko-można tylko operować! :( Badanie kontrolne-MR-z dnia 12 02 2009
Spłycenie fizjologicznej lordozy lędżwiowej,lewoboczne skrzywienie osi kręgosłupa.Na poziomieL3-L4 obecna jestlewoboczna wypuklina materiału tarczy międzykręgowej zwężająca częściowo kanał nerwu rdzeniowego po tej stronie.Na poziomieL4-L5 obecna jest tylna obwodowa wypuklina materiału tarczy międzykręgowej spłycająca częściowo zachyłki boczne kanału kręgowego i kanały nerwów rdzeniowych.W jej tylnej obwodowej części,pośrodkowo i po stronie prawej,widoczny jest obszar o nieprawidłowej intensywności sygnału przemawiający za częściowym uszkodzeniem pierścienia włóknistego. Na poziomie L5-S1 obecna jest zaawansowana tylna lewoboczna przepuklina materiału tarczy zwężająca całkowicie zachyłek boczny kanału kręgowego po tej stronie.Płynowa rezerwa objętościowa kanału kręgowego na tym poziomie jest zmniejszona do szerokości stenozy bezwzględnej.Sygnał i wysokość tarcz międzykręgowych L4-S1 są częściowo obniżone.Płynowa rezerwa objętościowa kanału kręgowego w pozostałym uwidocznionym w badaniu odcinku w granicach normy.Wysokość trzonów kręgów lędżwiowych oraz obraz struktur wewnątrzkanałowych są prawidłowe. :cry:W grudniu ubiegłrego roku neurochirurg zapisał mnie na zabieg na 16 kwietnia-więc czekam jak będzie dalej zobaczymy.... dnia 15 Kwi 2009 ,Śro 7:56, , w całości zmieniany 1 razDr Acula dziękuję za zainteresowanie i przepraszam za chaotyczne i nieprecyzyjne przedstawienie sytuacji. Teraz zgodnie z Pańskim poleceniem konkrety -) :

TK kręgosłup lędźwiowy:” lordoza fizjologiczna kr. lędźwiowego i kąt nachylenia kości krzyżowej pogłębione. Poziom L/4L/5 Uwypuklenie pierścienia włóknistego we wszystkich kierunkach. Tylna-centralna przepuklina jądra miażdżystego z modelowaniem struktur worka oponowego. Wiązadło żółte pograbiałe. Rezerwa kanału kręgowego ograniczona. Zaburzony tropizm i asymetria wyrostków stawowych. Wtórne zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych.
Poziom L5/S/1.Obniżenie wysokości krążka międzykręgowego z uwypukleniem pierścienia włóknistego we wszystkich kierunkach. Zaburzony tropizm wyrostków stawowych/asymetria/.Wtórne zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych. Stawy krzyżowo-biodrowe KT ze wzmożoną sklerotyzacją.

Kr. Piersiowy: ”rtg boczne i a-p. Skrzywienie w stronę lewą ze szczytem na poziomie Th-4.Zniesienie kyfozy w odcinku dolnym.Obniżenie przestrzeni międzykr. Th-2/3,/4 po stronie prawej”.
Kr. szyjny: ”spłycenie fizjologicznej lordozy szyjnej.

Dodatkowe badania: USG Doppler tętnic domózgowych:/.../ prędkości przepływu w tętnicach kręgowych w granicach normy.PSV 50 cm/s.Przy skrętach w prawo spadek prędkości w lewej tętnicy kręgowej do 30cm/s.
-badanie densytometryczne kr.L2/L4:”/.../ zgodnie z kryteriami WHO rozpoczynający się proces osteopenii.Ryzyko wystąpienia złamań w zakresie kr.lędźwiowego 3 razy większe niż u osoby zdrowej.Kr.L-4-większe ubytki zbliżone do górnych granic osteopenii/T-score -1,97 SD/.
Ponadto leczę się u reumatologa z podejrzeniem rozpoczynającej się choroby zesztywaniąjące zapalenie stawów kr./nie zdiagnozowano ostatecznie/

TWKL//jeszcze 2 lata temu .,ale przed większością badań uznała mnie za zdolnego i diagnozowała: zespół bólowy kr. W przebiegu kręgozmyku,zespół bólowy u osoby ze skrzywieniem kręgosłupa,przewlekłe bóle korzeniowe z okresowymi zaostrzeniami.Obecnie leczę się u neurologa,reumatologa i w poradni rehabilitacji.

Chciałbym wiedzieć czego mogę się spodziewać na WKL na którą muszę się stawić po zakończeniu leczenia i czy ze zdrowiem nie czeka mnie coś dramatycznego.

Z góry dziękuję za pomoc